info@glorjana.com

neskoncnost

Language frequencies

kosarica

0

06.11.2008

Mišelovka 1

"Umetnost je najmočnejša oblika magije." – Oscar Wilde

V popolnoma zatemnjenem prostoru zaklonišča, kjer so izključeni vsi vidni dražljaji in motnje, se je ustvaril prostor, ki omogoča vzpostavitev "nove realnosti" z izbranim zvokom in besedilom – takšne, ki je v zunanjem svetu ne bi bilo mogoče doseči zaradi prepletajočih se zvokov in vizualnih motenj vsakdanjega življenja. Poezija v tem eksperimentalnem projektu vdre v prostor na način, ki ga onemogoči kakršen koli pobeg. Gre za prostorsko izkušnjo poezije, ki se igra s čutili in doseže največjo možno učinkovitost zvočne in poetične zaznave. Namesto da bi postavila vprašanje o sprejemanju ali zavračanju umetnosti, se Mišelovka osredotoča na občutje umetnosti kot vseobsegajoče sile, ki napolni prostor in čas ter prevzame udeležence.

Projekt je bil zasnovan kot skrivnostni dogodek brez vnaprej napovedanega kraja in časa, kar dodatno poudari element presenečenja in osebne vpletenosti udeležencev. Zainteresirani so na elektronski nalosv Aggressive Theatra poslali svojo telefonsko številko, na katero so na dan dogodka prejeli SMS sporočilo: "Mousetrap/Mišelovka. Čas: danes ob 19.00. Kraj: v trgovini Mini Maxi, Stari trg 17, med 18.30 – 19.00 kupi vžigalice, tam boš prejel navodilo o kraju dogodka. Aggressive T."

Navodila so vodila udeležence od Herkulovega vodnjaka na Gornjem trgu po tlakovani ulici mimo cerkve sv. Florjana do zaklonišča pod Ljubljanskim gradom. Ko so udeleženci prispeli v glavno sobo zaklonišča, so se vrata zaklenila in luči ugasnile, kar je ustvarilo vzdušje negotovosti in pričakovanja. V popolni temi so bili izpostavljeni močni zvočni izkušnji – predvajanju poezije, ki so jo spremljali zvočni efekti mestnega vrveža, klavirskih tonov in bitja srca.

Dvajsetminutno poetično potopitev je nenadoma prekinila svetloba reflektorja na koncu hodnika, kjer se je prikazala deklica s ključem, nato pa hitro izginila v temi. Iz zvočnikov, nameščenih v hodnikih, je zadonelo: "Obiskovalci, ujeti ste v poeziji. Za izhod iz zaklonišča morate poiskati deklico v belem, ki ima ključ." Ljudje so pričeli prižigati vžigalice in iskati deklico.

Pri projektu ni šlo za eksperiment z oblikami izražanja, temveč za razumevanjem umetnosti kot dinamične in interaktivne izkušnje. S postavitvijo udeležencev v situacijo, kjer so prisiljeni aktivno sodelovati, ne zgolj pasivno opazovati, Mišelovka spodbuja razmislek o tem, kako lahko umetnost preoblikuje naše dojemanje resničnosti. Eksperiment izziva tradicionalne konvencije in raziskuje nove poti, kako lahko poezija vstopa v življenja ljudi kot neizogibna in vseprisotna sila.

AVTORJA IDEJE | Theodor Illek & Glorjana Veber | AVTORICA KONCEPTA | Glorjana Veber | POEZIJA | Tanja Ahlin, Theodor Illek, Marko Kumer – Murč, Glorjana Veber