"V literaturi smo zavezani eksperimentu, inovaciji in prostorom izven konvencionalnih umetniških avenij." – Glorjana Veber
Celje je bilo od 23. novembra do 6. decembra središče pesniškega festivala Kaj se dogaja z IRIU? Festival je postregel s skupno več kot 70 dogodki, pri čemer je sodelovalo 80 različnih ustvarjalcev. Zajemal je šest področij in sicer Literaturo situacij, Socialno kulturo, Vpoglednice, Čigavo glasbo in film? ter Družberaj.
"Umetnost lahko spremeni naš pogled na svet in vpliva na naše ravnanje v njem, razmišljanje in komuniciranje z njim. Zato smo v literaturi zavezani eksperimentu, inovaciji in prostorom izven konvencionalnih umetniških avenij. Ti nam odpirajo bogat kontekst, v katerem se odvija naša literarna umetnost, zasidrana v Literaturi situacij. Trudimo se iskati in izboljšati pogoje in možnosti za vznikanje novih oblik literarne umetnosti, čutimo, da je pravi čas, da njena vrednost in cena zrasteta. Naš odgovor in vprašanje na čas je umetnost. Ko je naša ideja prižgana, ko vanjo vnesemo nepričakovane glasove, odpiramo pogovor z umetnostjo, publiko, partnerji, svetom in s samim sabo." – Glorjana V.
Literatura situacij omogoča pesnikom in pisateljem, da razvijajo svoj potencial: literatura se lahko zgodi na neobičajnih in nepričakovanih mestih na nepričakovan način. Izziva predsodke o tem komu literatura pripada in komu je namenjena ter kdaj in kje se lahko zgodi. Raje moti in posega v vsakdanjost, kot da bi jo določala v naprej. Raje zaseda in vznemirja javni prostor, kot da bi se z njim borila. Njen namen je navdihovati publiko in udeležence k raziskovanju novih horizontov. V okviru umetniškega gibanja Umetnost situacij smo jo izvajali od leta 2007.
Socialna kultura pomeni obliko ustvarjalnega dela, ki krepi kulturno zavest in solidarnost ter spodbuja sodelovanje vseh deležnikov na področju kulture, sociale in gospodarstva. Izvajali smo jo od leta 2012.
Literarne ustvarjalnice so laboratorij za učenje poezije, proze ipd. Izvajali smo jih od leta 2010.
Vpoglednice izbirajo mlada perspektivna gledališka imena, ki s svojimi gledališkimi predstavami prinašajo v slovenski kulturni prostor razmislek, drznost, drugačnost in spremembo.
Čigava glasba in film? odpira prostor za ustvarjanje alternativnih kulturnih vsebin (subkultur) v lokalnih skupnostih na področju glasbe in filma – njihov razvoj in bogatitev kulturne ponudbe.
Družberaj je konceptualno zasnovan kot prostor, namenjen odpiranju debat in interakcij med posamezniki in organizacijami, ki se zanimajo za področja literature, gledališča in filma. Gre za skupen čas, namenjen izmenjavi mnenj, znanj, idej in pogledov na ustvarjalnost. Družberaj spodbuja konstruktivno razpravo na področju prepleta literature, gledališča, vizualnih umetnosti in filmske krajine.