Denarja ne bi izumili brez ideje, izražene z besedami, pa kljub temu denar ni postal samo bolj pomembna valuta kot je jezik, ampak edina in najpomembnejša valuta za življenje. Kako je to mogoče? Z denarjem si lahko kupimo vse materialno, razen bistvenega: ne moremo kupiti duhovnega sveta, časa, ljubezni ... Kako je lahko denarna valuta bolj pomembna od valute besed, iz katerih je nastala? Brez Einsteina ne bi bilo relativnostne teorije; je torej Einstein nepomemben? Ne bi rekla.
"Na začetku je bila Beseda," pravi vsesplošno znan zapis iz Svetega pisma. Tudi v islamski tradiciji Koran poudarja moč besed in njihov vpliv na življenje ljudi: "Njegova je le Beseda: Bodi!" Poudarek na besedah kot ustvarjalni in oblikovalni sili najdemo tudi v drugih verskih besedilih. V hinduizmu, kot je opisano v Mahabharati, Ramayani in Bhagavad Giti, je zapisan podoben pomen besed in zvokov kot kreativnih sil, ki vplivajo na življenje posameznika, saj izražajo univerzalno in najvišjo resničnost.
Je zgolj naključje, da se različne verske izpovedi, ki so se v zgodovini bojevale na nasprotnih bregovih, strinjajo o temeljni kreativni sili – besedi? "Z besedami lahko uničiš ali rešiš življenje, lahko uničiš ali rešiš upanje, lahko uničiš ali rešiš sanje," je učil tudi Buda. Študije številnih tujih znanstvenikov kažejo, kako je naš govor povezan z našim telesom in kako ga uporabljati, da ohranjamo duševno in fizično zdravje. Ker govorimo o izredno kompleksnem področju, kjer so ugotovitve raziskav odvisne od veliko spremenljivk, konteksta in populacije, ki se opazuje, se tovrstne študije nenehno razvijajo.
Zato kadarkoli govorim o frekvencah v besedah, jasno povem, kaj je na tem področju v znanosti že univerzalno sprejeto in dokazano, ter kaj še ni univerzalno sprejeto, so pa že dokazali inštituti oziroma znanstveniki po svetu. Na ta način si lahko na podlagi znanosti ustvarimo resnično sliko o tem, kako govor funkcionira, se izognemo teorijam zarote in pavšalnim mnenjem – potrebno je poznati metodologijo, ki je privedla do ugotovitev.
Uro in pol dolg pogovor v Medobčinski splošni knjižnici Žalec je moderirala Andreja Hutinski.